Do medzinárodnej súťaže sa zapojilo 36 slovenských škôl

22.07.2012 Bratislava

Bratislava 22. júla (TASR) - Do aktuálneho šiesteho ročníka medzinárodnej súťaže aces - Akadémia stredoeurópskych škôl sa zapojil rekordný počet škôl zo Slovenska a ďalších 14 krajín strednej a východnej Európy. Do súťaže zaslalo svoje projektové zámery až 36 slovenských škôl.

Slovenské školy zaznamenali úspech aj podľa výsledkov hodnotenia medzinárodnej komisie, ktorá zo 174 prihlásených školských partnerstiev zo 415 škôl vybrala 44 najlepších medzinárodných partnerstiev. Až na 12 z nich participujú aj školy zo Slovenska.

Hlavnou témou tohtoročnej výzvy na predkladanie cezhraničných školských projektov pod názvom Odraz reality – Ako vnímame a vytvárame svet prostredníctvom médií, bola mediálna gramotnosť. Tá je v dnešnej informačnej spoločnosti kľúčovým faktorom aktívneho občianstva. "Ide o súbor zručností, ktoré ľuďom umožňujú dorozumievať sa prostredníctvom čoraz širšej škály správ s použitím obrazu, textu a zvuku. Mediálne vzdelávanie umožňuje mladým aj starším rozvíjať svoje analytické a komunikačné zručnosti, ktoré sú v dnešnej spoločnosti také potrebné," uviedla Danica Lacová z organizácie Včelí dom, ktorá projekt spoluorganizuje. Iniciatíva aces vyzvala v rámci aktuálneho projektového kola školy, aby svojich žiakov podporovali v posudzovaní mediálneho obsahu a vytváraní a šírení vlastných mediálnych produktov.

Medzinárodná komisia zložená z odborníkov v oblasti školstva a vzdelávania a zástupcov ministerstiev školstva participujúcich krajín vybrala na základe vopred stanovených kritérií najlepšie projekty, ktoré získajú granty na realizáciu projektových nápadov. S účasťou slovenských škôl budú realizované projekty týkajúce sa pozitívnych, ale i negatívnych vplyvov masových médií na náš život, formovaní názorov verejnosti a vyhodnocovania informácií, ktoré prostredníctvom médií získavame. V druhej polovici septembra sa žiaci a učitelia z 15 krajín Európy, ktorí predložili najlepšie projektové nápady, stretnú na prvom spoločnom podujatí v slovinskom meste Laško.

Vzdelávací program aces vznikol v roku 2006 z iniciatívy Nadácie ERSTE. Koordinátormi programu, ktorý podporujú ministerstvá školstva všetkých 15 partnerských krajín, sú neziskové organizácie Interkulturelles Zentrum z Rakúska a Včelí dom zo Slovenska. Jeho cieľom je umožniť a posilniť medzikultúrny dialóg a spoluprácu mladých ľudí a vytvoriť sieť na vzájomnú výmenu informácií a poznatkov. Partnerskými krajinami programu sú Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Kosovo, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko. Doteraz sa do programu aces zapojilo približne 20.000 žiakov a 2600 učiteľov.

TASR informácie poskytla Danica Lacová z organizácie Včelí dom.
 

Vyberte región